Semi Trailer Feed Transpotation Truck 60000L
- CLW
- Suizhou city, Hubei Province
- 90 working days after received your payment
- 100 units per month
- 30000-40000USD
1
Basic Parameters of Semi Trailer Feed Truck
| Brand of Vehicle | CLW (New) |
| Model | CLW9402ZSL |
| Auger type | Electric |
| Volume | 60m³ |
| Axle | 3 |
| Overall Length | 11000 mm |
| Overall width | 2550 mm |
| Overall height | 3998mm |
| Loading Weight | 29500kg |
| Net weight | 10500kg |
| Wheelbase(mm) | 5380+1310+1310 |
| Tire specification | 12R22.5 |
| axle | FUHUA 10T+10T+10T |
| Outrigger | 20T |
| Traction pin | 90# |
| Brake System | 10T brake disc |
| Other | ABS |
| Volume of Tank | 60000L |
| Material of tank and thickness | High quality carbon steel Q235B |
| Number of Auger | 4 |
| Type of Auger | electrical |
| Number of electrical machinery | 4 |
| Power of electrical machinery | 5.5kw,Siemens motor |
| Top of Auger | It can be lifted hydraulically and rotated 180 degrees |
| Warehouse | 5,It can independently control the unloading sequence and speed of each sub warehouse |
| Discharge pipe | Inclined at 60 degrees, with a vertical unloading height of 8.5 meters, it takes 20 minutes for the entire vehicle to be unloaded. White tank, blue auger, remote control. |
2
Optional Equipments
electrical machinery
The high efficiency level reduces energy consumption and directly saves users a higher cost. The protection level (IP55) ensures safe, reliable operation, convenient maintenance, and strong interchangeability
Equipped with an independent axial flow fan, ensuring good cooling effect of the motor at different speeds. It can operate with a constant torque of 5-100HZ at a certain speed; Class F insulation
Delixi electrical components
Delixi Electric Appliances has won the honorary titles of "Top 100 of China's Electrical Industry" and "Top 10 of China's Electrical Industry Innovation Power"
Delixi Electric Co., Ltd. was awarded the title of "Top Ten National Aftersales Service Units" in 2013. It has the advantages of strong safety, power outage protection, and high waterproof level. It is currently the most widely used, safest, and most well-known electronic control system for bulk feed trucks
Hydraulic bulk feed truck
The feed tank of the hydraulic bulk feed truck is mounted on the chassis of the truck, and the dedicated facilities consist of a tank assembly, a conveying system (consisting of a horizontal unloading system, a vertical unloading system, and a movable unloading system), a hydraulic system (the high-pressure oil pump is connected to the distribution valve through a pipeline, and the three output ends of the valve are the angle hydraulic motor, the lifting oil cylinder, and the horizontal unloading, vertical unloading, and movable unloading hydraulic motors connected in series), an electric system, a pneumatic sorting mechanism, etc. There is a gate at the bottom of the tank, and a horizontal screw conveyor (commonly known as a horizontal mixing cage) is installed below the gate. It is driven by a power take-off and a car gearbox, and then transmitted to a high-pressure oil pump to drive the hydraulic system. The hydraulic motor drives the blade shaft and blades of the horizontal screw conveyor to rotate through the transmission device, and outputs the feed through a movable conveying system (commonly known as a movable mixing cage). A movable unloading winch placed flat on the roof of the car can freely rotate and lift. During transportation, the spiral tube at the top lies flat on the top of the tank; When unloading, lift it up so that the discharge port at the end of the pipe is connected and aligned with the feeding door at the top of the livestock and poultry storage tank, completing the unloading process
Electric winch bulk feed truck
The electric auger bulk feed transport vehicle is a new product developed for different customer groups to meet the low-end market. The vehicle is not equipped with an on-board generator, and the electric auger uses the mains three-phase 380V power supply. The small wheelbase can adapt to rural roads. This car has high cost-effectiveness and is highly favored by customers. It is suitable for small farms and feed factories with narrow road conditions. The mechanical spiral unloading method is adopted, with fast unloading speed and continuous operation, greatly improving production efficiency. The tank can be divided into two to four compartments and loaded with different types of feed simultaneously; The structure of each component is simple, the operation is convenient and flexible, and it is easy to maintain and repair.
What is your terms of payment?
T/T, 30% as deposit, and 70% before delivery. we’ll show you the phone and video of truck, before you pay the balanceHow about your delivery time?
Generally, it will take 30 to 60 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.Do you test all your goods before delivery?
yes of course, we have 100% test before delivery.How do you make our business long-term and good relationship?
We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit; we respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they com from.
Related Products







