DFAC 10000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck
- CLW/DFAC
- Suizhou
- 30 days
- 100 units per month
Euro VI high-efficiency power of DFAC 10000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck: equipped with Yuchai 165 horsepower National VI engine, matched with Wanliyang 6-speed gearbox, stable power output and excellent fuel economy, adapting to complex working conditions.
High-load chassis of DFAC 10000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck: wheelbase 3800mm, using 2.7-ton front axle + 5.5-ton rear axle combination, with double-layer beam and 7.50R16 steel tire, to ensure heavy-load operation stability.

High-pressure cleaning system of DFAC 10000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck: equipped with German Pinfu 215L high-pressure pump (pressure 22 MPa), flow rate of 170L/min, support 60-meter high-pressure pipe and combined nozzle, can quickly flush stubborn dirt in the pipeline.
Vacuum suction system of DFAC 10000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck: using Yifeng SK-12 water circulation vacuum pump, suction range 7-8 meters, Sewage tank volume 7m³, water tank valume 3m³, can handle large particles such as silt and stones.
1
Basic Parameters of DFAC 10000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck
| Truck Name | Sewer Cleaning & Vacuum Truck |
| Truck Model | CL5120GQW6CC |
| Total Weight | 11995kg |
| Curb Weight | 7500kg |
| Size of Vehicle | 7150*2350*2935mm |
| Wheelbase | 3800mm |
| Volume of Sewage Tank | 7000L |
| Volume of Water Tank | 3000L |
| Thickness of Sewage Tank | 6mm |
| Thickness of Water Tank | 4mm |
| Discharge outlet | 150 aluminum alloy ball valve |
| Suction outlet | 100 aluminum alloy ball valve |
| Tank body dump | lift to dischage |
| Engine Model | YCY30165-60 |
| Engine Power | 165KW/150HP |
| Emission Standard | Euro VI |
2
Parameters Of Vacuum Pump
| Model of Vacuum Pump | SK-12, Water circulation pump |
| 10T, oil circulating pump | |
| Vertical suction depth | 8m |
| Horizontal suction distance | 50m |
| Pressure | -0.9 |
3
Parameters Of High Pressure Pump
| Model of High Pressure Pump | German Pinfu PL215 or Tongjie 170 |
| Flow of High Pressure Pump | 170L/min |
| Max. Pressure | 22Mpa |
| Length of high pressure pipe | 60m, DN19 |
German pinfu high pressure pump
Max. Pressure: 22Mpa
Flow: 170L/min
Extremely durable
Quiet running
Power: 103KW
4
Different Between the water circulation pump and oil circulation pump

Vacuum Pump-Oil Pump
Advantages:
It features high-efficiency exhaust capability and short exhaust time, enabling rapid vacuum formation, with a long service life and stable performance.
Disadvantages: Short working time and easy to heat up.
Pumping rate: 300m³/h, 83L/S
Max. Pressure: -90000Pa

Vacuum Pump-Water pump
Advantages:
Long operating hours, utilizing water as the working medium to cool the pump chamber, making it suitable for high-temperature environments.
Disadvantages: Cannot be used in low temperature environment.
Pumping rate: 12m³/m, -710mmhg
Max. Pressure: -0.093MPa,0-0.1kg/cm3
5
Details of DFAC 10000L 4*2 Sewage Suction Truck
Our advantage

Suction and discharge outlets
150 aluminum alloy ball valve
100 aluminum alloy ball valve

Viewing window
Polyester material, safe and reliable, allows clear observation of liquid level.
.

Multi-way valve
High temperature resistance, simple structure, easy to operate.

PTO control button
Cabin control, easy and simple to operate
Our advantage

Suction and discharge outlets
150 aluminum alloy ball valve
100 aluminum alloy ball valve

Viewing window
Polyester material, safe and reliable, allows clear observation of liquid level.
.

Multi-way valve
High temperature resistance, simple structure, easy to operate.

PTO control button
Cabin control, easy and simple to operate
6
Working of Sewer Cleaning Truck


1
Advantage of Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck
I. Functional Integration: Multi-Purpose Vehicle
Integrated Design: Combines high-pressure cleaning (350-horsepower pump) and vacuum suction (10-meter suction hose) systems. Single operation completes the full “drainage-cleaning-transport” process, eliminating equipment repositioning delays.
Flexible Allocation: Interconnects freshwater tank (5 m³) and wastewater tank (22 m³) via DN100 ball valve, enabling dynamic liquid redistribution to adapt to diverse operational demands.
Multi-Scenario Application: Municipal to Emergency Response
Municipal Sanitation: Clears sewer blockages, empties septic tanks, doubles as a water sprinkler or firefighting equipment.
Industrial Applications:
Removing chemical pipeline deposits and emergency suction of contaminated wastewater.
Specialized Scenarios:
Flood control and drainage, mobile power supply, and other extended functionalities.
What is your terms of payment?
T/T, 30% as deposit, and 70% before delivery. we’ll show you the phone and video of truck, before you pay the balanceHow about your delivery time?
Generally, it will take 30 to 60 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.Do you test all your goods before delivery?
yes of course, we have 100% test before delivery.How do you make our business long-term and good relationship?
We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit; we respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they com from.
Related Products

















