HOWO 5000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck From Supplier
- CLW/HOWO
- Suizhou
- 30 days
- 100 units per month
As a multifunctional sanitation vehicle, the HOWO series of sewer cleaning and sewage suction trucks integrates high-pressure cleaning and vacuum suction functions, and is suitable for scenarios such as pipeline dredging and greening irrigation.

Cleaning module of Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck
The high-pressure cleaning pump adopts Jietong or similar brands, with a flow rate of 170L/min, and is equipped with a 60-meter high-pressure pipe and a hydraulic rotating reel as standard, with adjustable pressure.
The clean water tank is equipped with an overflow prevention device to ensure operation safety.
Sewage suction module of Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck
Equipped with SK-5 water circulation vacuum pump or similar equipment, the sewage suction pipe is 8 meters long, and supports rapid silt removal.
The sewage tank is equipped with a manure viewing pipe, a hydraulically opened rear cover and an overflow prevention valve, and a tool box is set at the end of the tank.

1
Basic Parameters of HOWO 5000L Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck
| Product Name | Sewer Cleaning & Vacuum Truck |
| Model of Vehicle | CLW5073GQWBH |
| Total Weight | 7360kg |
| Curb Weight | 5530kg |
| Size of Vehicle | 6290*2150*2660mm |
| Wheelbase | 3360mm |
| Volume of Sewage Tank | 3000L |
| Volume of Water Tank | 2000L |
| Thickness of Sewage Tank | 6mm |
| Thickness of Water Tank | 4mm |
| Discharge outlet | 150 aluminum alloy ball valve |
| Suction outlet | 100 aluminum alloy ball valve |
| Tank body dump | lift to dischage |
| Model of Engine | YN4102QBZL |
| Power of Engine | 116KW/85HP |
| Emission Standard | Euro III |
2
Parameters Of Vacuum Pump
| Model of Vacuum Pump | SK-6, Water circulation pump |
| 5T, oil circulating pump | |
| Vertical suction depth | 8m |
| Horizontal suction distance | 50m |
| Pressure | -0.9 |
3
Parameters Of High Pressure Pump
| Model of High Pressure Pump | German Pinfu PL215 |
| Flow of High Pressure Pump | 170L/min |
| Max. Pressure | 22Mpa |
| Length of high pressure pipe | 60m, DN19 |
German pinfu high pressure pump
Max. Pressure: 22Mpa
Flow: 170L/min
Extremely durable
Quiet running
Power: 103KW
4
Different Between the water circulation pump and oil circulation pump

Vacuum Pump-Oil Pump
Advantages: It has efficient exhaust capacity and short exhaust time, can quickly form a vacuum environment, has a long service life and stable performance.
Disadvantages: Short working time and easy to heat up.
Pumping rate: 300m³/h, 83L/S
Max. Pressure: -90000Pa

Vacuum Pump-Water circulation pump
Advantages: Long working time, water as the working medium can cool the pump cavity, suitable for working in high temperature environment.
Disadvantages: Cannot be used in low temperature environment.
Pumping rate: 6m³/m, -710mmhg
Max. Pressure: -0.093MPa,0-0.1kg/cm3
5
Details of HOWO 5000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck
Our advantage

Suction and discharge outlets
150 aluminum alloy ball valve
100 aluminum alloy ball valve

Viewing window
Polyester material, safe, clear observation of tank level.

Multi-way valve
High temperature resistance, simple structure, easy to operate.

PTO control button
Cabin control, easy and simple to operate
Our advantage

Suction and discharge outlets
150 aluminum alloy ball valve
100 aluminum alloy ball valve

Viewing window
Polyester material, safe, clear observation of tank level.

Multi-way valve
High temperature resistance, simple structure, easy to operate.

PTO control button
Cabin control, easy and simple to operate
6
Working of HOWO 5000L 4*2 Sewer Cleaning & Sewage Suction Truck


What is your terms of payment?
T/T, 30% as deposit, and 70% before delivery. we’ll show you the phone and video of truck, before you pay the balanceHow about your delivery time?
Generally, it will take 30 to 60 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.Do you test all your goods before delivery?
yes of course, we have 100% test before delivery.How do you make our business long-term and good relationship?
We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit; we respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they com from.
Related Products
















