DFAC D6 6000L Sewer Cleaning & Vacuum Truck
- CLW/DONGFENG
- Suizhou
- 30 days
- 100 units per month
DFAC 6000L sewer vacuum truck: equipped with Yuchai 140 horsepower National VI engine, matched with Wanliyang 5-speed gearbox, stable power output and excellent fuel economy, adapting to complex working conditions.
Chassis of DFAC 6000L sewer vacuum truck: wheelbase 3308mm, using 2.7-ton front axle + 5.5-ton rear axle combination, with double-layer beam and 7.00R16 steel tire, to ensure heavy-load operation stability.
High-pressure cleaning system of DFAC 6000L sewer vacuum truck: equipped with German Pinfu 215L high-pressure pump (pressure 22 MPa), flow rate of 170L/min, support 60-meter high-pressure pipe and combined nozzle, can quickly flush stubborn dirt in the pipeline.
Vacuum suction system of DFAC 6000L sewer vacuum truck: using Yifeng SK-9 water circulation vacuum pump, suction range 7-8 meters, Sewage tank volume 4m³, water tank valume 2m³, can handle large particles such as silt and stones.
We aslo provide 10000L, 12000L,15000L,20000L sewer cleaning & vacuum truck.
1
Basic Parameters of DFAC Sewer Cleaning & Vacuum Truck
| Product Name | Sewer Cleaning & Vacuum Truck |
| Model of Vehicle | CLW5073GQW6 |
| Total Weight | 7360kg |
| Curb Weight | 5530kg |
| Size of Vehicle | 5995*2100*2650mm |
| Wheelbase | 3308mm |
| Volume of Sewage Tank | 4000L |
| Volume of Water Tank | 2000L |
| Thickness of Sewage Tank | 6mm |
| Thickness of Water Tank | 4mm |
| Discharge outlet | 150 aluminum alloy ball valve |
| Suction outlet | 100 aluminum alloy ball valve |
| Tank body dump | lift to dischage |
2
Parameters Of Vacuum Pump
| Model of Vacuum Pump | SK-9, Water circulation pump |
| 8T, oil circulating pump | |
| Vertical suction depth | 8m |
| Horizontal suction distance | 50m |
| Pressure | -0.9 |
3
Parameters Of High Pressure Pump
| Model of High Pressure Pump | German Pinfu PL215 |
| Flow of High Pressure Pump | 170L/min |
| Max. Pressure | 22Mpa |
| Length of high pressure pipe | 60m, DN19 |
4
Different Between the water circulation pump and oil circulation pump

Vacuum Pump-Oil Pump
Advantages: It has efficient exhaust capacity and short exhaust time, can quickly form a vacuum environment, has a long service life and stable performance.
Disadvantages: Short working time and easy to heat up.
Pumping rate: 300m³/h, 83L/S
Max. Pressure: -90000Pa

Vacuum Pump-Water circulation pump
Advantages: Long working time, water as the working medium can cool the pump cavity, suitable for working in high temperature environment.
Disadvantages: Cannot be used in low temperature environment.
Pumping rate: 9m³/m, -710mmhg
Max. Pressure: -0.093MPa,0-0.1kg/cm3
5
Details of Sewer Truck
Our advantage

Suction and discharge outlets
150 aluminum alloy ball valve
100 aluminum alloy ball valve

Viewing window
Polyester material, safe, clear observation of tank level.

Multi-way valve
High temperature resistance, simple structure, easy to operate.

PTO control button
Cabin control, easy and simple to operate
Our advantage

Suction and discharge outlets
150 aluminum alloy ball valve
100 aluminum alloy ball valve

Viewing window
Polyester material, safe, clear observation of tank level.

Multi-way valve
High temperature resistance, simple structure, easy to operate.

PTO control button
Cabin control, easy and simple to operate
6
Working of Sewer Truck


What is your terms of payment?
T/T, 30% as deposit, and 70% before delivery. we’ll show you the phone and video of truck, before you pay the balanceHow about your delivery time?
Generally, it will take 30 to 60 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.Do you test all your goods before delivery?
yes of course, we have 100% test before delivery.How do you make our business long-term and good relationship?
We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit; we respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they com from.
Related Products

















