SHACMAN 6000L Asphalt Tank 8000L Stone Tank Synchronous Chip Seal Truck
- CLW/SHACMAN
- Suizhou city, Hubei Province
- 90 working days after received your payment
- 50 units per month
- 35000-40000USD
- 30% Payment In Advance, 70% Payment Before Shipping From Factory
Synchronous chip seal is a technique that involves simultaneously spreading chipped aggregate and binder (modified asphalt or modified emulsified asphalt) onto the road surface using a synchronous chip seal vehicle, followed by natural vehicle compaction to form a single-layer asphalt chip seal wearing course. This process is primarily used for newly constructed asphalt pavement surfaces or maintenance overlays of grade II and below, and also provides waterproofing, crack resistance, skid resistance, and stress absorption. Its core advantage lies in the fact that synchronous construction ensures full bonding between the asphalt and aggregate, increasing the contact area and forming a high-strength, impermeable structural layer.
1
Basic Parameters of SHACMAN Synchronous Chip Seal Truck
| Model of Vehicle | CL5180TFC6BLS |
| Model of Chassis | SX1189LA1F1 |
| Wheelbase | 5000mm |
| Drive type | 4*2,LHD |
| G.V.W. | 18000kg |
| Curb Weight | 11770kg |
| Engine Model | YCS06245-60 |
| Engine Power | 245HP |
| Engine Displacement | 6234ml |
| Tire Numbers | 6+1 |
| Tire Size | 10.00R20 |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity | 180L |
| Transmission | FAST,8-Gear |
| Passengers | 2 |
Synchronous Chip Seal Truck
Synchronous Chip Seal Truck
2
Special Function of SHACMAN Synchronous Chip Seal Truck
| Asphalt Tank Capacity | 6000L |
| Stone Tank Capacity | 8000L |
| Tank Inner Materials | Q235 Carbon Steel |
| Tank Outter Materials | Stainless Steel (1mm) |
| Isulation Layer | Rock Wool(50mm) |
| Tail nozzle | 28 PCS(pneumatic control) |
| Stone gate | 14 PCS(ONE BY ONE) |
| Spray width | ≤4m |
| Stone Size | S3-S24(MM) |
Synchronous Chip Seal Truck
Synchronous Chip Seal Truck
3
Special Equipments of Synchronous Chip Seal Truck
| Flow of Asphalt Pump | 950L/min |
| Asphalt spraying amount | 0.25-3L/㎡ |
| Pneumatic butterfly valve | CLD6H3-16C |
| Gate valve | PN16DN50 |
| Proportional valve | CL-BLTS120.00 |
| Thermal oil pump | RY40-25-160 |
| Control system | PLC |
| Operation method | Cab + Rear Backup Control |
| Auxiliary tank | 100L |
| Burner | Rijal G20 |
| Heating method | Heat transfer oil circulation heating |
4
Some specialized equipment of Synchronous Chip Seal Truck
Asphalt Pump
Spray Cylinder
Burner
Thermal oil pump
heat sink
Hydraulic motor
Start butterfly valve
Cab Control Panel
Tail control system
5
Application scenarios
New highway surface layer or preventative maintenance overlay;
bridge deck sealing layer and mid-term maintenance of high-grade highways.
Synchronous Chip Seal Truck
Synchronous Chip Seal Truck
Synchronous Chip Seal Truck
6
Advantages of Synchronous Chip Seal Truck
1. Synchronous Chip Seal Truck adopts a fully hydraulic drive mode, which eliminates the need for any auxiliary power, making operation simpler and more convenient. 1. Utilizing highly efficient heat transfer oil circulation for heating significantly improves the heating rate, breaking away from traditional flue heating methods;
2. The equipment uses an internal lifting hopper for aggregate spraying, making it more convenient for culvert construction, bridge underpass construction, and curve construction; it is fully electrically controlled, highly automated, and can accurately calculate the amount of asphalt and aggregate sprayed during construction;
3. The material gate control uses an angle gauge to ensure the accuracy of material feeding; this reduces labor intensity, saves manpower, lowers construction costs, and improves work efficiency and quality; the machine operates stably, sprays evenly, and the asphalt spraying width can be freely adjusted;
4. A good insulation layer ensures an insulation performance index ≤20℃/8h and is corrosion-resistant and durable; it can spray various asphalt media and aggregates from S3-S24mm; the equipment uses high-precision nozzles, ensuring consistent spraying and optimal spraying effect from each nozzle.
What is your terms of payment?
T/T, 30% as deposit, and 70% before delivery. we’ll show you the phone and video of truck, before you pay the balanceHow about your delivery time?
Generally, it will take 30 to 60 days after receiving your advance payment. The specific delivery time depends on the items and the quantity of your order.Do you test all your goods before delivery?
yes of course, we have 100% test before delivery.How do you make our business long-term and good relationship?
We keep good quality and competitive price to ensure our customers benefit; we respect every customer as our friend and we sincerely do business and make friends with them, no matter where they com from.
Related Products













